History for 2017 Mar 3rd to Mar 4th
Results | Video | News | Photos |
---|
Invited groups |
2017ECAC Division III Indoor Track & Field Championships 2017 Results - ECAC Division III Indoor Championships
Published by
Results: Leone Timing Licensed to Leone Timing and Results Services - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 3/4/2017 03:51 PM
ECAC Division III
Indoor Track & Field Championships
Ithaca College Athletics & Events Center - 3/3/2017 to 3/4/2017
Results
Women 60 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Paige Allen SR PSU-Behrend 7.80Q 1
2 Kayla Truesdel JR Frostburg St 7.84Q 2
3 Lauren Williams-Wiles SO Washington & Jef 7.88Q 3
4 Catarra Burroughs JR Buffalo State 7.83q 1
5 Nia Lawrence SR Rowan 7.86q 2
6 Heather Wanner SR Alvernia 7.89q 1
7 Lauren Wiard FR St. John Fisher 7.91q 1 7.901
8 Amanda Moore SR Cortland 7.91q 2 7.908
9 Molly Scarpello FR Brockport 7.96 2
10 Nicole Hill FR McDaniel 7.98 3
11 Sciancia Metelus SR Medgar Evers 7.99 3
12 Success Uhunmwangho FR Rutgers-Newark 8.04 2
13 Cheyanne Brown JR Lebanon Valley 8.06 3
14 Lusmer Quintana SO Ithaca 8.07 1
15 Mariah Blanton SR Ramapo 8.08 3
16 Elisabeth Plympton FR Plattsburgh 8.09 3
17 Kimberly Hammond FR Stevenson 8.10 2 8.095
18 Lexxus matos SR Rowan 8.10 2 8.098
19 Cassie Gibbons SO CCNY 8.12 1
20 Tayler Dence FR St. John Fisher 8.13 3
21 Amanda Wetmore FR Ithaca 8.17 2 8.161
22 Ashley Arquer SR St. Joseph's-LI 8.17 1 8.166
23 Cathenia Murray SO CCNY 8.25 1
Women 60 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Kayla Truesdel JR Frostburg St 7.74 10
2 Paige Allen SR PSU-Behrend 7.82 8
3 Nia Lawrence SR Rowan 7.86 6
4 Catarra Burroughs JR Buffalo State 7.91 5
5 Heather Wanner SR Alvernia 7.93 4 7.923
6 Amanda Moore SR Cortland 7.93 3 7.929
7 Lauren Williams-Wiles SO Washington & Jef 7.97 2
8 Lauren Wiard FR St. John Fisher 8.08 1
Women 200 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Chante Moore SO Gwynedd-Mercy 24.86 6 10
2 Dana Kupiec SR Cortland 25.56 6 8
3 Kayla Truesdel JR Frostburg St 25.59 6 6
4 Paige Allen SR PSU-Behrend 25.68 6 5
5 Alexandria Rheaume FR Ithaca 25.74 5 4
6 Dayonna Holmes SR Buffalo State 25.87 5 3
7 Catherine Berry SO Hamilton 25.93 4 2
8 Noemie Bechu SR Union (N.Y.) 26.04 4 1
9 Gina Dello Russo FR Stevens Inst 26.07 5
10 Mary Conti SO NYU 26.13 3 26.125
11 Cassie Gibbons SO CCNY 26.13 4 26.128
12 Heather Wanner SR Alvernia 26.31 4
13 Cynthia John-Ogam SO Brockport 26.39 1
14 Amanda Moore SR Cortland 26.46 5
15 Tayler Dence FR St. John Fisher 26.48 3
16 Success Uhunmwangho FR Rutgers-Newark 26.50 2
17 Molly Scarpello FR Brockport 26.51 1
18 Lexxus matos SR Rowan 26.53 1
19 Keyanna Miller SR Medgar Evers 26.60 2
20 kelly vogt SR Rowan 26.68 2
21 Mariah Blanton SR Ramapo 26.69 3
22 Kimberly Hammond FR Stevenson 27.17 2
23 Elisabeth Plympton FR Plattsburgh 27.29 3
Women 400 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Chante Moore SO Gwynedd-Mercy 55.87 4 10
2 Gina Dello Russo FR Stevens Inst 57.57 4 8
3 Noemie Bechu SR Union (N.Y.) 58.13 4 6
4 Alexandria Rheaume FR Ithaca 58.26 4 5
5 Lauren Decker SR Lebanon Valley 58.47 3 4
6 Cierra Granger SO Stockton 58.73 2 3
7 Katelyn Terry SR Keene State 58.88 3 2
8 Amanda Brown SR Rowan 58.97 2 1
9 Mary Fairchild SR Misericordia 59.19 3
10 Mary Conti SO NYU 59.94 3
11 Robyn Somers SO DeSales 1:00.06 1
12 Keyanna Miller SR Medgar Evers 1:00.58 2
13 beatrice robinson FR Rowan 1:01.04 1
14 Natalia Ciesielska SR Union (N.Y.) 1:01.57 1
15 Jaquin Peeke-Brown SO Rutgers-Newark 1:01.61 2
Women 500 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Stephanie Boucher SR Plattsburgh 1:16.65 3 10
2 Molly Lennon SR St. Lawrence 1:17.81 3 8
3 Britney Swarthout SO Ithaca 1:19.63 3 6
4 Kate Hochbrueckner SR Brockport 1:20.71 3 5
5 Hannah Lacey FR Washington & Jef 1:21.13 1 4
6 Vanessa Spollen JR Stockton 1:21.15 1 3
7 Christine Daly JR Stockton 1:21.22 3 2
8 Jessica Competiello FR Ithaca 1:21.35 2 1
9 Mia Coleman JR Ramapo 1:21.94 1
10 Breanna Featherson FR Utica 1:22.16 2
11 Mattie Seamans JR Hamilton 1:22.40 2
12 Emily Florian FR Rowan 1:22.47 2
13 Brooke Catalano SO Utica 1:24.53 2
Women 800 Meter Run
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Emilie Mertz SO Ithaca 2:16.20 3 10
2 Kelty Fairchild SR Misericordia 2:16.24 3 8
3 Veronica Kordrupel SO Buffalo State 2:16.40 2 6
4 Beth Dauer SR DeSales 2:16.48 3 5
5 Claire Incantalupo JR Rowan 2:16.63 2 4
6 Jessalynn Wright SR Rowan 2:18.48 3 3
7 Carly Danoski FR Moravian 2:18.87 2 2
8 Makenna Cooley JR Utica 2:20.02 2 1
9 Cassandra Hrusko SR Stockton 2:20.19 3
10 Lindsey Davenport JR Plattsburgh 2:21.44 2
11 Emily Lopez SR Colby-Sawyer 2:21.65 1
12 Samantha Goble JR Nazareth 2:22.99 1
13 Audrey Miller JR Brockport 2:24.10 1
14 Brianna Angellella JR Rowan 2:26.24 2
15 Maria Matkoski FR Ithaca 2:40.54 1
Women 1000 Meter Run
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Katelyn Hancock SO PSU-Behrend 3:03.75 1 10
2 Sarah Rudge FR Ithaca 3:04.10 2 8
3 Regina Duncan SO Stockton 3:05.31 2 6
4 Hanna Jerome JR Hamilton 3:06.30 2 5
5 Kristin Lynn SR Ithaca 3:06.38 1 4
6 Claire Corbett SR Rowan 3:06.50 2 3
7 Brianna Loughran JR Rochester 3:06.68 2 2
8 Emily Croonquist SO Ramapo 3:07.12 2 1
9 Courtney Muraczewski SR Rowan 3:07.48 2
10 Katie Mayer FR Moravian 3:08.05 1
11 Margaret Nickerson FR Ithaca 3:08.45 1
12 Mary Lundin SO Hamilton 3:08.70 2
13 Juliette Miller SO St. John Fisher 3:08.89 2
14 Jordan Hurlbut FR Rochester 3:10.02 1
15 Kristin Hughes FR Hamilton 3:11.00 1
16 Alexis Kindig JR Ithaca 3:11.60 1
17 Alyssa Lombardi SR Keene State 3:14.26 2
Women 1 Mile Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Cassandra Hrusko SR Stockton 5:08.70 10
2 Sierra Grazia JR Ithaca 5:10.20 8
3 Michelle Fish SR Hamilton 5:11.75 6
4 Caroline Driscoll SO St. Lawrence 5:15.15 5
5 Paris Hughes JR Ramapo 5:16.25 4
6 Bethany Killmon SR Misericordia 5:18.81 3
7 Julia Myers FR Rochester 5:19.03 2
8 Katie Downing SR DeSales 5:20.50 1
9 Kristina Watrobski FR Plattsburgh 5:29.02
Women 3000 Meter Run
=======================================================================
Box Start
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Christin Bettis SR Rowan 9:52.64 10
2 Alicia Belko SR Stockton 10:05.30 8
3 Anne Peterson SR Rochester 10:07.17 6
4 Denise Ibarra JR Ithaca 10:08.45 5
5 Lauren Perschetz SR Plattsburgh 10:14.93 4
6 Audrey McCarthy SR Rochester 10:24.72 3
7 Rachel Bargabos SO Rochester 10:25.69 2
8 Clare Schoen SO Misericordia 10:37.67 1
9 Laura Dorsky JR NYU 10:39.96
10 Sabrina Herrmann SO NYU 10:41.13
11 Michaela Cioffredi SR Ithaca 10:56.21
-- Annika Morrison FR Ithaca DNF
Women 5000 Meter Run
=======================================================================
Box Start
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Veronica Wheeler JR DeSales 17:38.42 10
2 Audrey McCarthy SR Rochester 18:03.64 8
3 Clare Schoen SO Misericordia 18:23.25 6
4 Laura Dorsky JR NYU 18:26.04 5
5 Christina Welsh JR Stockton 18:31.21 4
6 Hannah Kurek SO Lebanon Valley 18:44.97 3
7 Bethany Killmon SR Misericordia 18:48.73 2
8 Clara Wolfe JR Rochester 18:50.00 1
9 Hannah Despres SO Plattsburgh 18:51.05
10 Kaitlyn Stinson SO Utica 18:52.97
11 Kylee Parker SR Colby-Sawyer 18:56.16
12 Claire Ludington JR Nazareth 18:59.98
-- Emily Thompson SR Nazareth DNF
Women 60 Meter Hurdles
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Ashley Williams SO PSU-Harrisburg 8.99Q 1
2 Reilly Wagner SO Misericordia 9.07Q 2
3 Amber Edwards JR Ithaca 9.03q 1
4 Amanda Brown SR Rowan 9.18q 2
5 Amari Schooler SO Moravian 9.30q 2
6 rebecca Malos SR Rowan 9.31q 2
7 Kaitlyn Dermen JR Stockton 9.39q 1
8 Gianna Folz SO Ithaca 9.42q 1
9 Joanna Carluccio JR Stockton 9.43 2
10 Yusrah Adebayo SO McDaniel 9.44 2
11 Melissa Vaughn SR St. John Fisher 9.46 2
12 Amber Edwards JR Ramapo 9.47 1
13 Tayler Dence FR St. John Fisher 9.49 1
14 Fatimat Ayinde JR NYU 9.64 2
Women 60 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Ashley Williams SO PSU-Harrisburg 8.97 10
2 Amber Edwards JR Ithaca 9.00 8
3 Reilly Wagner SO Misericordia 9.05 6
4 Amanda Brown SR Rowan 9.17 5 9.164
5 Amari Schooler SO Moravian 9.17 4 9.169
6 rebecca Malos SR Rowan 9.26 3
7 Kaitlyn Dermen JR Stockton 9.27 2
8 Gianna Folz SO Ithaca 9.60 1
Women 4x200 Meter Relay
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Rowan 1:43.87 5 10
1) Amanda Brown SR 2) Nia Lawrence SR
3) kelly vogt SR 4) Lexxus matos SR
2 Brockport 1:45.66 4 8
1) Molly Scarpello FR 2) Kate Hochbrueckner SR
3) Taryn Prutsman JR 4) Cynthia John-Ogam SO
3 Misericordia 1:45.73 5 6
1) Mary Fairchild SR 2) Melanie Fry JR
3) Kelsey O'Donnell SR 4) Oniesha Clarke SO
4 Plattsburgh 1:47.32 5 5
1) Elisabeth Plympton FR 2) Claire Deshaies FR
3) Courtney Wilson JR 4) Ashlee Estes JR
5 Ithaca 1:47.59 4 4
1) Lusmer Quintana SO 2) Rose Paskoff SR
3) Jordan Beckley SO 4) Amanda Wetmore FR
6 St. John Fisher 1:47.93 4 3
1) Lauren Wiard FR 2) Tayler Dence FR
3) Erica Pawlewicz SO 4) Chelsea Cleveland SR
7 Stevenson 1:48.08 3 2
1) Chalisse Lockley FR 2) Kimberly Hammond FR
3) Cierra Roberts FR 4) Dyonne Hicks FR
8 PSU-Behrend 1:48.33 5 1
1) Haley Yenchik SO 2) Paige Allen SR
3) Ashlyn Carlsson SO 4) Maura Costa SR
9 St. Lawrence 1:48.34 4
1) Molly Lennon SR 2) Ketura Mason SR
3) Jessica Young SO 4) Laura Gardner FR
10 Gwynedd-Mercy 1:48.37 2
1) Chante Moore SO 2) Cierra Adkins SR
3) Amber Brecht FR 4) Kaitlyn Lutz SO
11 Keene State 1:48.44 2
1) Nicole De Almeida FR 2) Brittany Gravallese SO
3) Katelyn Terry SR 4) Lindsey Terry SR
12 Union (N.Y.) 1:48.63 2
1) Molly McDonald SR 2) Natalia Ciesielska SR
3) Noemie Bechu SR 4) Saragrace Magre SO
13 Stockton 1:48.80 3
1) Abby Lodge SO 2) Vanessa Spollen JR
3) Jenna Walker FR 4) Joanna Carluccio JR
14 McDaniel 1:49.04 1
1) Shantae Byro JR 2) Yusrah Adebayo SO
3) Nicole Hill FR 4) Arielle Latourette SR
15 Rochester 1:49.30 3
1) Michaela Burrell FR 2) Laura Lockard SR
3) Siobhan Seigne SO 4) Bobbi Spiegel SR
16 Brandeis 1:49.43 2 1:49.427
1) Kanya Brown SO 2) Maya Bliss SO
3) Kayla Kurland-Davis FR 4) Jessie Moore FR
17 Lebanon Valley 1:49.43 1 1:49.429
1) Brianna Wynn JR 2) Jessica Olewine SO
3) Alyssa Diffenderfer SO 4) Cheyanne Brown JR
18 Widener 1:49.49 3
1) Aishah Dukes SO 2) Claire Burkert FR
3) Kathryn Mackel SO 4) Megan Kitchin FR
19 St. Joseph's (L.I.) 1:49.57 1
1) Briana Shand FR 2) Ashley Arquer SR
3) Jennifer Holownia SO 4) Jessica Pierno SR
20 Utica 1:50.28 1
1) Anaelle Amy JR 2) Meghan Evans FR
3) Lexi Albano FR 4) Fiona Shea FR
Women 4x400 Meter Relay
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Rowan 3:59.98 2 10
1) Amanda Brown SR 2) Brianna Angellella JR
3) Claire Incantalupo JR 4) Jessalynn Wright SR
2 Misericordia 4:00.48 2 8
1) Mary Fairchild SR 2) Melanie Fry JR
3) Kelty Fairchild SR 4) Reilly Wagner SO
3 Keene State 4:01.06 2 6
1) Katelyn Terry SR 2) Nicole De Almeida FR
3) Brittany Gravallese SO 4) Lindsey Terry SR
4 Stockton 4:02.21 1 5
1) Abby Lodge SO 2) Cierra Granger SO
3) Christine Daly JR 4) Kaitlyn Dermen JR
5 Gwynedd-Mercy 4:06.29 1 4
1) Chante Moore SO 2) Kaitlyn Lutz SO
3) Cierra Adkins SR 4) Dana Rose FR
6 Ithaca 4:10.51 2 3
1) Britney Swarthout SO 2) Jessica Competiello FR
3) Lindsey Castle FR 4) Julia Rand SO
7 Plattsburgh 4:12.11 1 2
1) Claire Deshaies FR 2) Catherine Keane FR
3) Lindsey Davenport JR 4) Ashlee Estes JR
8 PSU-Behrend 4:12.59 1 1
1) Haley Yenchik SO 2) Jenna Shelton FR
3) Ashlyn Carlsson SO 4) Katelyn Hancock SO
Women 4x800 Meter Relay
=======================================================================
Box Start
School Finals Points
=======================================================================
1 Stevens Institute 9:41.50 10
1) Claire Tantillo FR 2) Jackie Endres SO
3) Brea Veilleux FR 4) Kasey Suszko SO
2 Rochester 9:43.44 8
1) Alice Freese SO 2) Jordan Hurlbut FR
3) Julia Myers FR 4) Brianna Loughran JR
3 Misericordia 9:45.19 6
1) Shelbi Jones FR 2) Jacquelyn Bamberski SR
3) Jill Eberly SR 4) Lauren Hause JR
4 Utica 9:45.41 5
1) Makenna Cooley JR 2) Bryanna Mazzella FR
3) Lesley Nicosia FR 4) Abigail Schaible SR
5 Rowan 9:45.80 4
1) Danielle Nicklas FR 2) Courtney Muraczewski SR
3) Emily Acton JR 4) Claire Corbett SR
6 Keene State 9:46.31 3
1) Alyssa Lombardi SR 2) Lynne Hebert FR
3) Katelyn Terry SR 4) Lindsey Terry SR
7 Ithaca 9:58.66 2
1) Margaret Nickerson FR 2) Alexis Kindig JR
3) Madelyn McConnon FR 4) Kristin Lynn SR
8 Widener 9:59.17 1
1) Sarah Cardone SO 2) Blair Gelb JR
3) Jessica Schappelle JR 4) Aishah Dukes SO
9 Lebanon Valley 10:10.05
1) Teanna Shutt JR 2) Kate Mowrey FR
3) Samantha Gates FR 4) Hannah Kramlik SO
10 St. Lawrence 10:15.13
1) Cassidy Scott SO 2) Ashley Leta JR
3) Rachael Waldrop JR 4) Ella Gurney JR
Women Distance Medley
==========================================================================
Box Start
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Ithaca 11:52.83 2 10
1) Sierra Grazia JR 2) Alexandria Rheaume FR
3) Sarah Rudge FR 4) Taryn Cordani JR
2 St. Lawrence 11:58.57 2 8
1) Caroline Driscoll SO 2) Molly Lennon SR
3) Cassidy Scott SO 4) Megan Kellogg JR
3 Rowan 11:58.66 2 6
1) Jessalynn Wright SR 2) Brianna Angellella JR
3) Claire Incantalupo JR 4) Christin Bettis SR
4 Rochester 12:01.12 2 5
1) Catherine Knox SR 2) Laura Lockard SR
3) Samantha Kitchen SR 4) Anne Peterson SR
5 Stockton 12:12.45 2 4
1) Alicia Belko SR 2) Cierra Granger SO
3) Regina Duncan SO 4) Cassandra Hrusko SR
6 Plattsburgh 12:16.16 2 3
1) Stephanie Boucher SR 2) Catherine Keane FR
3) Lindsey Davenport JR 4) Lauren Perschetz SR
7 Ramapo 12:34.80 2 2
1) Emily Croonquist SO 2) Meredith Butler SO
3) Kelly Koss SR 4) Paris Hughes JR
8 Hamilton 12:37.29 2 1
1) Hanna Jerome JR 2) Catherine Berry SO
3) Mary Lundin SO 4) Michelle Fish SR
9 Stevens Institute 12:39.37 2
1) Jackie Endres SO 2) Brea Veilleux FR
3) Claire Tantillo FR 4) Kasey Suszko SO
10 PSU-Behrend 12:55.82 1
1) Jenna Shelton FR 2) Courtney Sargent SO
3) Caitlin Plazony FR 4) Katelyn Hancock SO
11 Misericordia 12:56.26 2
1) Jacquelyn Bamberski SR 2) Shelbi Jones FR
3) Jill Eberly SR 4) Lauren Hause JR
12 NYU 12:57.40 1
1) Megan Davis JR 2) Alexa Goldman JR
3) Anastasia Filimonsteva SO 4) Hannah Haley JR
13 Widener 12:57.55 1
1) Blair Gelb JR 2) Megan Kitchin FR
3) Jessica Schappelle JR 4) Sarah Cardone SO
14 Utica 12:57.78 1
1) Makenna Cooley JR 2) Tiffany Evans FR
3) Bryanna Mazzella FR 4) Renee Lewis SO
15 St. John Fisher 12:58.83 1
1) Kaitlin Rizzo SR 2) Sydney Saccone SR
3) Brenna Lyons SO 4) Juliette Miller SO
16 Hunter 13:00.40 1
1) Bianca Rey SO 2) Tristan Bevans SR
3) Kristy Carlin JR 4) Vera Pertsovskaya JR
Women High Jump
=================================================================================
Progression: 1.51, 1.56, 1.61, 1.66, 1.71 (+3 cm)
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Olivia Jendrzejewski SR Lebanon Valley 1.66m 5-05.25 10
2 Jessica Cusick JR Ramapo 1.66m 5-05.25 8
3 Sara Gray SO Gwynedd-Mercy 1.66m 5-05.25 6
4 Estelle Yedynak FR Ithaca 1.56m 5-01.25 5
5 Kailey Gallagher FR Rowan 1.56m 5-01.25 4
6 Sarah Unger SO Rowan 1.56m 5-01.25 2
6 Melissa Cheong JR Moravian 1.56m 5-01.25 2
6 Emily Soeder JR Nazareth 1.56m 5-01.25 2
9 Jessica Martin FR Brockport 1.56m 5-01.25
10 Joanna Carluccio JR Stockton 1.56m 5-01.25
11 Traci Bethea JR Rowan 1.51m 4-11.50
11 Tasha Bethea FR Rowan 1.51m 4-11.50
11 Natalie Meyer SR Ithaca 1.51m 4-11.50
14 Annie Greene FR St. Lawrence 1.51m 4-11.50
14 Casie Cronk JR Moravian 1.51m 4-11.50
16 Gabby Czerw JR Cortland 1.51m 4-11.50
-- Abigail Guidarelli FR Utica NH
-- Hayley Johnston JR Brockport NH
-- Elizabeth Swasey SO Utica NH
Women Pole Vault
=================================================================================
Progression: 2.98, 3.13, 3.28, 3.43, 3.58, 3.73, 3.78 (+5 cm)
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Katherine Pitman JR Ithaca 4.10m 13-05.25 10
2 Bethany Cripps FR Ithaca 3.78m 12-04.75 8
3 Kaitlyn Dermen JR Stockton 3.58m 11-09.00 6
4 Haley Yenchik SO PSU-Behrend 3.43m 11-03.00 5
5 Kelcey Watson FR Brockport 3.43m 11-03.00 4
6 Claudia Theriault SR Muhlenberg 3.28m 10-09.00 3
7 Elizabeth Douglas SO Stockton 3.13m 10-03.25 2
8 Katherine Doherty FR Cortland 3.13m 10-03.25 1
-- Dana Placentra SR NYU NH
Women Long Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Oniesha Clarke SO Misericordia 5.80m 19-00.50 10
2 Cierra Roberts FR Stevenson 5.69m 18-08.00 8
3 Olivia Jendrzejewski SR Lebanon Valley 5.62m 18-05.25 6
4 Dayonna Holmes SR Buffalo State 5.46m 17-11.00 5
5 Courtney Wilson JR Plattsburgh 5.40m 17-08.75 4
6 Sarah Ostroski SR Misericordia 5.33m 17-06.00 3
7 Iesha Altidor JR Manhattanvile 5.29m 17-04.25 2
8 Michelle McCauley SO Rowan 5.23m 17-02.00 1
9 Ariel Gray SO Chatham 5.19m 17-00.50
10 Lauren Williams-Wiles SO Washington & Jef 5.19m 17-00.50
11 Jessica Olewine SO Lebanon Valley 5.13m 16-10.00
12 Gianna Folz SO Ithaca 5.10m 16-08.75
13 Haley Brust SO St. John Fisher 5.07m 16-07.75
14 Melissa Cheong JR Moravian 5.07m 16-07.75
15 Reilly Wagner SO Misericordia 5.05m 16-07.00
16 Alexandria Kober SR Brockport 5.04m 16-06.50
17 Lauren Wiard FR St. John Fisher 5.03m 16-06.00
18 Kimberly Hammond FR Stevenson 4.95m 16-03.00
-- Alycia Atwell-Chwazik SO Nazareth FOUL
-- Erica Pawlewicz SO St. John Fisher FOUL
Women Triple Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Amber Edwards JR Ramapo 11.85m 38-10.50 10
2 Evelyn Nkanga FR NYU 11.52m 37-09.50 8
3 Angel Rowe FR Rowan 11.35m 37-03.00 6
4 Tristan Bevans SR Hunter 11.21m 36-09.50 5
5 Jadah Tappin FR York (N.Y.) 11.19m 36-08.50 4
6 Dyonne Hicks FR Stevenson 11.18m 36-08.25 3
7 Tse-Sarah Senior FR Cortland 11.04m 36-02.75 2
8 Simone Cooper SR NYU 11.03m 36-02.25 1
9 Alycia Atwell-Chwazik SO Nazareth 11.01m 36-01.50
10 Courtney Wilson JR Plattsburgh 10.69m 35-01.00
11 Alexandria Kober SR Brockport 10.63m 34-10.50
12 Jade Jenkins SR Utica 10.59m 34-09.00
13 Caitlin Schmitz FR Ithaca 10.56m 34-07.75
14 Jeimi Chamalian SO Rowan 10.53m 34-06.75
15 Danielle Perry FR Alfred 10.51m 34-05.75
16 Kim Johnson JR Rowan 10.49m 34-05.00
17 Jessica McRae FR Stockton 10.41m 34-02.00
18 Chloe Almeida FR Stevenson 9.78m 32-01.00
Women Shot Put
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Brandy Smith SR Ithaca 13.79m 45-03.00 10
2 Danika Ani FR Stevenson 13.06m 42-10.25 8
3 Victoire Kothor JR Brockport 13.01m 42-08.25 6
4 Jessica Craven SO Brockport 12.46m 40-10.50 5
5 Mariah Mays FR Brockport 12.27m 40-03.25 4
6 Rachel Quaye SR Colby-Sawyer 12.21m 40-00.75 3
7 Jess Rega SO Stevenson 12.15m 39-10.50 2
8 Leah Hulbert FR St. John Fisher 12.11m 39-08.75 1
9 Meghann Wood JR St. Lawrence 12.09m 39-08.00
10 Emily Higbee SR Stockton 11.80m 38-08.75
11 Francesca Boylan SR Ithaca 11.41m 37-05.25
12 Heather Chapman JR Plattsburgh 10.89m 35-08.75
13 Alise Murray SO Brockport 10.81m 35-05.75
14 Jenifer Stimpson SO Utica 10.68m 35-00.50
15 Kate Cowden JR Regis (Mass.) 10.40m 34-01.50
Women Weight Throw 20 lb.
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Brandy Smith SR Ithaca 16.91m 55-05.75 10
2 Victoire Kothor JR Brockport 16.09m 52-09.50 8
3 Caitlin Noonan JR Ithaca 15.93m 52-03.25 6
4 Emily Higbee SR Stockton 15.71m 51-06.50 5
5 Jackie Finnegan SR Moravian 15.39m 50-06.00 4
6 Jessica Craven SO Brockport 15.14m 49-08.25 3
7 Harley Buczowski JR Cortland 15.02m 49-03.50 2
8 Cheila Diao SR Buffalo State 14.37m 47-01.75 1
9 Eibhlin Regan SR Rochester 14.28m 46-10.25
10 Emily Hull JR Hamilton 13.77m 45-02.25
11 Allison Reuter SO Widener 13.76m 45-01.75
12 Leah Conners SR St. Lawrence 13.64m 44-09.00
13 Alise Murray SO Brockport 13.59m 44-07.00
14 Francesca Boylan SR Ithaca 13.19m 43-03.25
-- Yvonne Palacios SR Ithaca FOUL
Indoor Pentathlon: #5 Women 800 Meter Run Indoor Pentathlon
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Hayley Johnston JR Brockport 2:32.69 660
2 Georgia Cleary SR Misericordia 2:33.48 650
3 Kari DiTonno FR Rowan 2:36.19 617
4 Brianna Hayes JR Ithaca 2:36.90 609
5 Kim Johnson JR Rowan 2:36.93 609
6 Samantha DeCapua JR Widener 2:37.36 604
7 Rachael Dzik SO Alvernia 2:37.60 601
8 Cora Maxwell FR Utica 2:37.81 598
9 Hannah Duttweiler FR Rochester 2:37.97 596
10 Natalie Meyer SR Ithaca 2:38.45 591
11 Brittany Charlonne SO Utica 2:38.95 585
12 Elizabeth Gee FR Ithaca 2:43.10 538
13 Natalie Hale SO Manhattanvile 2:52.47 438
14 Catherine Larkin SO Ithaca 2:53.82 425
Indoor Pentathlon: #1 Women 60 Meter Hurdles Indoor Pentathlon
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Kim Johnson JR Rowan 9.52 4 804
2 Kari DiTonno FR Rowan 10.05 4 703
3 Natalie Meyer SR Ithaca 10.06 3 701
4 Brittany Charlonne SO Utica 10.19 3 677
5 Elizabeth Gee FR Ithaca 10.21 4 673
6 Hannah Duttweiler FR Rochester 10.25 3 666
7 Hayley Johnston JR Brockport 10.46 2 629
8 Brianna Hayes JR Ithaca 10.48 2 625
9 Catherine Larkin SO Ithaca 10.54 4 614 10.538
9 Georgia Cleary SR Misericordia 10.54 2 614 10.538
11 Cora Maxwell FR Utica 10.60 3 604
12 Rachael Dzik SO Alvernia 10.66 1 594
13 Samantha DeCapua JR Widener 10.89 1 555
14 Natalie Hale SO Manhattanvile 16.50 1 5
Indoor Pentathlon: #2 Women High Jump Indoor Pentathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Hayley Johnston JR Brockport 1.59m 5-02.50 724
1 Natalie Meyer SR Ithaca 1.59m 5-02.50 724
3 Kim Johnson JR Rowan 1.53m 5-00.25 655
3 Catherine Larkin SO Ithaca 1.53m 5-00.25 655
5 Brianna Hayes JR Ithaca 1.50m 4-11.00 621
5 Rachael Dzik SO Alvernia 1.50m 4-11.00 621
7 Natalie Hale SO Manhattanvile 1.44m 4-08.75 555
7 Samantha DeCapua JR Widener 1.44m 4-08.75 555
9 Kari DiTonno FR Rowan 1.41m 4-07.50 523
9 Elizabeth Gee FR Ithaca 1.41m 4-07.50 523
11 Brittany Charlonne SO Utica 1.38m 4-06.25 491
11 Georgia Cleary SR Misericordia 1.38m 4-06.25 491
13 Hannah Duttweiler FR Rochester 1.32m 4-04.00 429
13 Cora Maxwell FR Utica 1.32m 4-04.00 429
Indoor Pentathlon: #4 Women Long Jump Indoor Pentathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Kim Johnson JR Rowan 5.32m 17-05.50 648
2 Kari DiTonno FR Rowan 5.01m 16-05.25 562
3 Rachael Dzik SO Alvernia 4.99m 16-04.50 557
4 Hannah Duttweiler FR Rochester 4.85m 15-11.00 519
5 Samantha DeCapua JR Widener 4.77m 15-07.75 498
6 Cora Maxwell FR Utica 4.67m 15-04.00 472
7 Natalie Meyer SR Ithaca 4.65m 15-03.25 466
7 Georgia Cleary SR Misericordia 4.65m 15-03.25 466
9 Catherine Larkin SO Ithaca 4.62m 15-02.00 459
10 Brianna Hayes JR Ithaca 4.59m 15-00.75 451
11 Brittany Charlonne SO Utica 4.51m 14-09.75 431
12 Hayley Johnston JR Brockport 4.48m 14-08.50 423
13 Elizabeth Gee FR Ithaca 4.44m 14-07.00 413
14 Natalie Hale SO Manhattanvile 4.25m 13-11.50 367
Indoor Pentathlon: #3 Women Shot Put Indoor Pentathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Hannah Duttweiler FR Rochester 10.49m 34-05.00 562
2 Elizabeth Gee FR Ithaca 9.82m 32-02.75 518
3 Brianna Hayes JR Ithaca 9.53m 31-03.25 499
3 Natalie Hale SO Manhattanvile 9.53m 31-03.25 499
5 Rachael Dzik SO Alvernia 9.05m 29-08.25 467
6 Kim Johnson JR Rowan 8.51m 27-11.00 432
7 Hayley Johnston JR Brockport 8.49m 27-10.25 431
8 Natalie Meyer SR Ithaca 8.44m 27-08.25 428
9 Brittany Charlonne SO Utica 8.26m 27-01.25 416
10 Samantha DeCapua JR Widener 8.23m 27-00.00 414
10 Cora Maxwell FR Utica 8.23m 27-00.00 414
12 Georgia Cleary SR Misericordia 7.46m 24-05.75 365
12 Kari DiTonno FR Rowan 7.46m 24-05.75 365
14 Catherine Larkin SO Ithaca 5.86m 19-02.75 262
Women Indoor Pentathlon
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Kim Johnson JR Rowan 3148 10
2 Natalie Meyer SR Ithaca 2910 8
3 Hayley Johnston JR Brockport 2867 6
4 Rachael Dzik SO Alvernia 2840 5
5 Brianna Hayes JR Ithaca 2805 4
6 Hannah Duttweiler FR Rochester 2772 3
7 Kari DiTonno FR Rowan 2770 2
8 Elizabeth Gee FR Ithaca 2665 1
9 Samantha DeCapua JR Widener 2626
10 Brittany Charlonne SO Utica 2600
11 Georgia Cleary SR Misericordia 2586
12 Cora Maxwell FR Utica 2517
13 Catherine Larkin SO Ithaca 2415
14 Natalie Hale SO Manhattanvile 1864
Women Indoor Pentathlon
Points 60H HJ SP LJ 800
---------------------------------------------------------------------------
1 Kim Johnson 9.52 1.53m 8.51m 5.32m 2:36.93
Rowan 5-00.25 27-11 17-05.5
JR Team Points: 10 3148 (804) (655) (432) (648) (609)
-------------------------------------------------
2 Natalie Meyer 10.06 1.59m 8.44m 4.65m 2:38.45
Ithaca 5-02.5 27-08.25 15-03.25
SR Team Points: 8 2910 (701) (724) (428) (466) (591)
-------------------------------------------------
3 Hayley Johnston 10.46 1.59m 8.49m 4.48m 2:32.69
Brockport 5-02.5 27-10.25 14-08.5
JR Team Points: 6 2867 (629) (724) (431) (423) (660)
-------------------------------------------------
4 Rachael Dzik 10.66 1.50m 9.05m 4.99m 2:37.60
Alvernia 4-11 29-08.25 16-04.5
SO Team Points: 5 2840 (594) (621) (467) (557) (601)
-------------------------------------------------
5 Brianna Hayes 10.48 1.50m 9.53m 4.59m 2:36.90
Ithaca 4-11 31-03.25 15-00.75
JR Team Points: 4 2805 (625) (621) (499) (451) (609)
-------------------------------------------------
6 Hannah Duttweiler 10.25 1.32m 10.49m 4.85m 2:37.97
Rochester 4-04 34-05 15-11
FR Team Points: 3 2772 (666) (429) (562) (519) (596)
-------------------------------------------------
7 Kari DiTonno 10.05 1.41m 7.46m 5.01m 2:36.19
Rowan 4-07.5 24-05.75 16-05.25
FR Team Points: 2 2770 (703) (523) (365) (562) (617)
-------------------------------------------------
8 Elizabeth Gee 10.21 1.41m 9.82m 4.44m 2:43.10
Ithaca 4-07.5 32-02.75 14-07
FR Team Points: 1 2665 (673) (523) (518) (413) (538)
-------------------------------------------------
9 Samantha DeCapua 10.89 1.44m 8.23m 4.77m 2:37.36
Widener 4-08.75 27-00 15-07.75
JR 2626 (555) (555) (414) (498) (604)
-------------------------------------------------
10 Brittany Charlonne 10.19 1.38m 8.26m 4.51m 2:38.95
Utica 4-06.25 27-01.25 14-09.75
SO 2600 (677) (491) (416) (431) (585)
-------------------------------------------------
11 Georgia Cleary 10.54 1.38m 7.46m 4.65m 2:33.48
Misericordia 4-06.25 24-05.75 15-03.25
SR 2586 (614) (491) (365) (466) (650)
-------------------------------------------------
12 Cora Maxwell 10.60 1.32m 8.23m 4.67m 2:37.81
Utica 4-04 27-00 15-04
FR 2517 (604) (429) (414) (472) (598)
-------------------------------------------------
13 Catherine Larkin 10.54 1.53m 5.86m 4.62m 2:53.82
Ithaca 5-00.25 19-02.75 15-02
SO 2415 (614) (655) (262) (459) (425)
-------------------------------------------------
14 Natalie Hale 16.50 1.44m 9.53m 4.25m 2:52.47
Manhattanville 4-08.75 31-03.25 13-11.5
SO 1864 (5) (555) (499) (367) (438)
-------------------------------------------------
Men 60 Meter Dash
===================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
Meet: * 6.76 3/7/2015 Winston Lee, Cobleskill
Facility: # 6.91 2/15/2014 Winston Lee, Cobleskill
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Nicodemus Gambill SR Utica # 6.86Q 2
2 Anthony Ware JR Muhlenberg 6.98Q 4
3 Juwan Petties - Jackson SO Misericordia 7.00Q 1 6.996
4 Matt Riggins SO Stevenson 7.03Q 3
5 Rasheed Foster SR Colby-Sawyer 7.00q 2 6.995
6 Dior Hightower SR Rowan 7.04q 1
7 Aaron Holliday FR Stevenson 7.05q 4
8 Romain Saint Germain SR Cortland 7.09q 2
9 Kevin Jones JR Brockport 7.10 4 7.091
10 Eli Saucier JR Hamilton 7.10 4 7.092
11 Josiah Owhe JR PSU-Harrisburg 7.10 3 7.099
12 Malcolm Hayward SO Stevenson 7.11 2 7.106
13 Andre Butler SR Bethany (W.V) 7.11 3 7.108
14 Caleb Su SR NYU 7.13 3 7.121
15 Jamell Dacon JR Medgar Evers 7.13 1 7.127
16 David Benjamin JR Rowan 7.14 4
17 Tylor Bailey SO Stevenson 7.16 1
18 Eric Morton JR Moravian 7.17 2
19 Devon Lewis JR Rowan 7.18 2 7.172
20 Nick Shaffer FR Gwynedd-Mercy 7.18 3 7.174
21 Ian McGinnis SR Lebanon Valley 7.18 1 7.177
22 Billy Dilolle FR Moravian 7.19 1
23 Justyce Pollitt SR Rowan 7.20 2
24 Jashane Morrison SO CCNY 7.23 4
25 Regan Charie SO Brandeis 7.27 3
26 Austin Gardener SR Moravian 7.28 3
Men 60 Meter Dash
=======================================================================
Meet: * 6.76 3/7/2015 Winston Lee, Cobleskill
Facility: # 6.91 2/15/2014 Winston Lee, Cobleskill
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Nicodemus Gambill SR Utica 6.88# 10
2 Juwan Petties - Jackson SO Misericordia 6.91# 8
3 Matt Riggins SO Stevenson 7.00 6 6.993
4 Rasheed Foster SR Colby-Sawyer 7.00 5 6.997
5 Anthony Ware JR Muhlenberg 7.01 4
6 Aaron Holliday FR Stevenson 7.05 3 7.042
7 Romain Saint Germain SR Cortland 7.05 2 7.050
8 Dior Hightower SR Rowan 7.07 1
Men 200 Meter Dash
==========================================================================
Meet: * 21.52 2000 Stanley Egbor, Worcester St.
Facility: # 22.05 2/20/2015 Joseph Jensen, Hamilton
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Robert Liebel JR Buffalo State 22.28 6 10
2 Rasheed Foster SR Colby-Sawyer 22.30 6 8
3 Roshane Wright JR York (N.Y.) 22.37 3 6 22.362
4 Alex Kainer SO Stevens Inst 22.37 5 5 22.368
5 Nikolas Fratto JR Farmingdale 22.39 4 4
6 Eli Saucier JR Hamilton 22.41 6 3
7 Brant Crouse SR Rochester 22.47 5 2
8 Andre Butler SR Bethany (W.V) 22.51 5 1
9 Tylor Bailey SO Stevenson 22.58 4
10 Romain Saint Germain SR Cortland 22.63 2
11 Dan Harden-Marshall FR Ithaca 22.82 4
12 Jonathan Ramirez JR Rowan 22.84 1
13 Nick Shaffer FR Gwynedd-Mercy 22.85 4
14 Francis Terry FR Neumann 22.97 3
15 Regan Charie SO Brandeis 22.98 5
16 Ian McGinnis SR Lebanon Valley 22.99 2 22.986
17 Karim Creary SO St. Lawrence 22.99 3 22.989
18 Jashane Morrison SO CCNY 23.11 1
19 Jake Dombek SO Ithaca 23.15 2
20 Andrew Loth FR Stevens Inst 23.21 3
21 Dexter Anderson SR Rowan 23.52 1
Men 400 Meter Dash
==========================================================================
Meet: * 48.36 3/7/2015 Joseph Jensen, Hamilton
Facility: # 49.04 2/13/2016 Tom Sippie, Nazareth
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Brant Crouse SR Rochester 49.31 5 10
2 Jamil Jackson JR Rowan 49.32 4 8
3 Peter Girardi JR St. John Fisher 49.41 5 6
4 Cody Sikora FR Buffalo State 49.57 4 5
5 Nick LaBarbera JR Nazareth 49.74 4 4
6 Roshane Wright JR York (N.Y.) 49.85 2 3
7 Josh Tupper JR Widener 50.39 5 2
8 Harrison Stivers JR St. Lawrence 50.42 3 1
9 Kevin Gangemi SO Utica 50.57 3
10 Ryan Buchalter SR Grove City 50.76 2
11 Kyle Jones SR Plattsburgh 50.80 3
12 Francis Terry FR Neumann 50.83 1
13 Dan Harden-Marshall FR Ithaca 51.06 3
14 Nick Dimaria FR Stevens Inst 51.55 2
15 Brian Fabian SO Plattsburgh 51.65 1
-- Honorio Freeland SR Widener DNS 4
-- Mohamed Kouyate JR Buffalo State DNS 5
-- Matt Riggins SO Stevenson DNS 1
Men 500 Meter Dash
==========================================================================
Meet: * 1:02.10 2000 Chris Downe, Bowdoin
Facility: # 1:04.73 12/3/2016 Michael Smith, Cornell
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Cory Taggert SR Moravian 1:05.49 2 10
2 Derek Howes SO Ithaca 1:05.56 2 8
3 Gerardo Munoz-Celada JR Ithaca 1:06.14 2 6
4 Matthew Grafton SR PSU-Behrend 1:06.47 1 5
5 Jack Behlmaier SO St. John Fisher 1:06.54 2 4
6 Zach Andrews SR Stevens Inst 1:06.95 2 3
7 Erik Gleba SO Utica 1:07.22 1 2
8 Rashid Marrow SO Gwynedd-Mercy 1:07.58 1 1
9 Nate Murad SO Nazareth 1:07.97 1
10 Matthew McCarron SR Hamilton 1:08.30 2
11 Elijah Wickland Shearer FR St. Lawrence 1:09.40 1
Men 800 Meter Run
==========================================================================
Meet: * 1:52.00 3/8/2008 Nick Stenuf, Nazareth
Facility: # 1:52.38 2/4/2017 Jeremy Hernandez, Ramapo
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Terrence Habiyaremye JR Lebanon Valley 1:55.11 3 10
2 Ethan Vinson SR Plattsburgh 1:55.46 3 8
3 Nicholas Scullin JR Lebanon Valley 1:55.67 3 6
4 Laurence Jaross JR St. Vincent 1:55.68 1 5
5 Matt Battaglia SR Nazareth 1:55.97 2 4
6 Erik Diehl JR Alfred 1:56.35 3 3
7 Brandon Eldershaw JR Rowan 1:56.42 3 2
8 Wesley Clayton JR Rochester 1:57.25 2 1
9 Tom Selvaggi SO Stevens Inst 1:57.35 2
10 Daniel Hart SO Ithaca 1:57.50 1
11 Curtis Mann SR NYU 1:57.68 2
12 Vincent Booth JR NYU 1:58.66 2
13 Brandon Legendre SR Colby-Sawyer 1:58.68 1
14 Patrick Ludlow SO DeSales 1:58.81 2
15 Dylan Buffington JR PSU-Behrend 2:10.90 3
Men 1000 Meter Run
=======================================================================
Meet: * 2:25.15 3/2/2013 Coby Horowitz, Bowdoin
Facility: # 2:29.47 2/6/2016 Jeremy Hassett, Rochester
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Erik Winberg SR Utica 2:32.14 10
2 Kevin Veltre JR Rowan 2:32.61 8
3 Gavin Gibson SO McDaniel 2:33.58 6
4 Sean Kuehn FR Brockport 2:34.61 5
5 Leo Orsini FR Rochester 2:36.23 4
6 Grant Whitney SR Hamilton 2:36.40 3
7 Chris Cook SR Rochester 2:37.24 2
8 Robert Mackenzie FR St. Lawrence 2:38.89 1
-- Khayre Ali FR NYU DNS
Men 1 Mile Run
==========================================================================
Meet: * 4:04.68 3/5/2011 Nick Guarino, Fredonia
Facility: # 4:14.41 2/23/2013 Matt Giannino, RIT
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Brandan Moretton SR St. Vincent 4:17.08 2 10
2 Nick Zickgraf SR Stevens Inst 4:17.53 2 8
3 Christopher Dugan JR Ramapo 4:18.75 2 6
4 Aaron Granger JR Cortland 4:21.23 2 5
5 Nick Karam SR NYU 4:22.04 2 4
6 Greg Arabagian SO Stevens Inst 4:22.25 1 3
7 Mitchell Marlow FR Utica 4:22.90 2 2
8 John Meyer SR Rowan 4:23.71 2 1
9 Connor Riley FR NYU 4:23.89 1
10 James Heilman SR McDaniel 4:24.06 1
11 Nick Nocco JR Rowan 4:24.84 1
12 Robert Romano SO Frostburg St 4:25.55 1
13 Harley Moyer SO Washington & Jef 4:26.61 2
14 Langston Gash SO Stevenson 4:27.49 1
15 Sean Phillips SR Ithaca 4:30.77 2
-- Sean Luzzi JR Misericordia DNS 1
-- Neil Saddler JR NYU DNS 1
Men 3000 Meter Run
=======================================================================
Meet: * 8:18.16 1995 Marzuki Stevens, Williams
Facility: # 8:24.37 1/22/2016 Benjamin Fazio, RPI
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Alexander Fitch SO Misericordia 8:41.35 10
2 Sidi Abdoulaye SO St. Lawrence 8:45.76 8
3 Jack Pierce SR Hamilton 8:47.31 6
4 Logan Mancuso SO St. Lawrence 8:51.79 5
5 Benjamin Martell SO Rochester 8:55.53 4
6 Dan Henry SO Rowan 9:13.48 3
-- Tim Chappell JR Ithaca DNS
-- Sean Phillips SR Ithaca DNS
Men 5000 Meter Run
=======================================================================
Meet: * 14:33.13 3/3/2012 Eric DuBois, Rowan
Facility: # 14:59.37 2/26/2016 Grant O'Connor, RPI
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Jorge Maldonado SR NYU 14:56.97# 10
2 Jack Pierce SR Hamilton 15:06.51 8
3 Jesse Capellaro SR Ithaca 15:08.67 6
4 Chris Banko SR Stevens Inst 15:08.69 5
5 Alex Glavin FR Johns Hopkins 15:15.76 4
6 Tim Chappell JR Ithaca 15:21.21 3
7 Zachary Helm SR Rowan 15:21.64 2
-- Neil Saddler JR NYU DNF
-- Max Mudd JR NYU DNF
-- Liam Garvey JR Brandeis DNS
Men 60 Meter Hurdles
===================================================================
8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
Meet: * 8.01 3/5/2016 Luke Campbell, Salisbury
Facility: # 7.96 2/15/2014 Amadou Gueye, Unattached
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 David Benjamin JR Rowan 8.17Q 1
2 Peter Girardi JR St. John Fisher 8.26Q 2 8.253
3 Chase Toliver SR Rowan 8.26q 2 8.260
4 Matthew Grafton SR PSU-Behrend 8.32q 2
5 Jason Stefanski FR Rowan 8.42q 1
6 Idowu Bamisile SR Farmingdale 8.47q 1
7 Eddie Mahana FR St. John Fisher 8.51q 2
8 John Spirk SO Moravian 8.52q 1
9 Alex Kainer SO Stevens Inst 8.69 2
10 Qudratullah Qadiri FR Stockton 8.73 1
11 Seth Spicer JR Alfred 8.75 2
12 Steve McNally SO Stevens Inst 8.77 1
13 Josh Fischer SO Brockport 9.14 2
-- Nathaniel Stowe SO St. Lawrence DNS 1
Men 60 Meter Hurdles
=======================================================================
Meet: * 8.01 3/5/2016 Luke Campbell, Salisbury
Facility: # 7.96 2/15/2014 Amadou Gueye, Unattached
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Peter Girardi JR St. John Fisher 8.24 10
2 David Benjamin JR Rowan 8.29 8
3 Matthew Grafton SR PSU-Behrend 8.37 6
4 Chase Toliver SR Rowan 8.40 5
5 Jason Stefanski FR Rowan 8.45 4
6 Eddie Mahana FR St. John Fisher 8.46 3
7 John Spirk SO Moravian 8.49 2
8 Idowu Bamisile SR Farmingdale 8.69 1
Men 4x200 Meter Relay
==========================================================================
Meet: * 1:27.92 3/5/2011 Buffalo St., Buffalo St.
J Allen, D Rollins, X Mateen, W Murray
Facility: # 1:29.74 2/26/2016 St. Lawrence
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Rowan 1:30.25 4 10
1) Dior Hightower SR 2) Steven Jones JR
3) Jonathan Ramirez JR 4) David Benjamin JR
2 Lebanon Valley 1:30.44 4 8
1) Bradley Hartman SR 2) Kalen Spencer FR
3) Corey Keen SR 4) Ian McGinnis SR
3 PSU-Behrend 1:31.19 3 6
1) Kurt Eberhardt FR 2) Matthew Grafton SR
3) Luke Patten SR 4) Grant Rodgers FR
4 Brockport 1:31.40 1 5
1) Kevin Jones JR 2) Michael Danz SR
3) Chris Carlson SO 4) Josh Fischer SO
5 Moravian 1:31.62 1 4
1) Austin Gardener SR 2) Billy Dilolle FR
3) Cory Taggert SR 4) Eric Morton JR
6 Farmingdale 1:31.75 3 3
1) Phil Sellitto SO 2) Idowu Bamisile SR
3) Jason Meyler SR 4) Nikolas Fratto JR
7 St. Lawrence 1:32.12 3 2
1) Travis Hamre JR 2) Karim Creary SO
3) Elijah Wickland Shearer FR 4) Harrison Stivers JR
8 Stockton 1:32.31 4 1
1) David Foley SR 2) Shawn Tracey FR
3) Jahmir Ellis FR 4) Robert Dengel SR
9 Gwynedd-Mercy 1:32.36 2
1) Nick Shaffer FR 2) Rashid Marrow SO
3) Patrick Timlin SO 4) Sean Cole JR
10 Rochester 1:33.13 2 1:33.121
1) Frederico Hama FR 2) Charles Ruff SO
3) Nathaniel Kuhrt SR 4) Mark Westman FR
11 Utica 1:33.13 3 1:33.127
1) Christian St. Amour SR 2) Brenden Moore SO
3) Alex Luckoo SO 4) Philip Cruz-Rodriguez FR
-- St. John Fisher DNF 2
1) Eddie Mahana FR 2) Joshua Lambert FR
3) John Woodworth SO 4) Jack Behlmaier SO
-- Plattsburgh DNS 4
1) Kyle Jones SR 2) Sobaan Ayub JR
3) Brian Fabian SO 4) Eric Denny SR
Men 4x400 Meter Relay
==========================================================================
Meet: * 3:15.51 3/5/2016 Southern Maine, Southern Maine
J Collins, H Ramadan, Z Miller, D Webb
Facility: # 3:20.97 2/4/2012 Ohio Wesleyan
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Rowan 3:21.36 3 10
1) Marquis Tabb SO 2) Jonathan Ramirez JR
3) Walter Victor SO 4) Jamil Jackson JR
2 Rochester 3:22.44 3 8
1) Mark Westman FR 2) Wesley Clayton JR
3) Brant Crouse SR 4) Nathaniel Kuhrt SR
3 St. Lawrence 3:24.48 2 6
1) Travis Hamre JR 2) Daniel Viscardi SR
3) Elijah Wickland Shearer FR 4) Harrison Stivers JR
4 Utica 3:24.95 2 5
1) Nicodemus Gambill SR 2) Tyler Wright SO
3) Tyler Sutton SO 4) Kevin Gangemi SO
5 Ithaca 3:25.25 2 4
1) Dan Harden-Marshall FR 2) Rob Greenwald FR
3) Derek Howes SO 4) Gerardo Munoz-Celada JR
6 Stevens Institute 3:27.07 1 3
1) Alex Kainer SO 2) Andrew Loth FR
3) Nick Dimaria FR 4) Zach Andrews SR
7 Gwynedd-Mercy 3:28.26 1 2
1) Rashid Marrow SO 2) Matt Forsythe SR
3) Brian Irwin SO 4) Nick Shaffer FR
8 Stockton 3:28.41 1 1
1) David Foley SR 2) Jahmir Ellis FR
3) Shawn Tracey FR 4) Robert Dengel SR
9 St. John Fisher 3:28.97 3
1) Eddie Mahana FR 2) Joshua Lambert FR
3) Tyler Wilkie SR 4) Jack Behlmaier SO
-- Plattsburgh DNS 3
1) Brian Fabian SO 2) Sobaan Ayub JR
3) Ethan Vinson SR 4) Kyle Jones SR
-- NYU DNS 1
1) Fred Lam SO 2) Vince Booth JR
3) Curtis Mann SR 4) Budd Brown SR
-- Cortland DNS 2
1) Amauris Olivo SO 2) Austen Johnson SO
3) Andrew Yarde JR 4) Noah Serrette FR
Men 4x800 Meter Relay
=======================================================================
Meet: * 7:42.96 3/5/2011 St. Lawrence, St. Lawrence
M Fox, A Goodwin, S Kiplagat, J LeBlanc
Facility: # 7:54.51 2/23/2013 RIT
C Brunner, A Irr, M Kurvach, M Giannino
School Finals Points
=======================================================================
1 Lebanon Valley 7:58.53 10
1) Garrett Santis FR 2) Nicholas Scullin JR
3) Michael Dworzak SO 4) Terrence Habiyaremye JR
2 Union (N.Y.) 7:59.60 8
1) Colin Keally FR 2) Will Fisher SO
3) Adam Forti SR 4) Arden Kellner SO
3 Ithaca 8:01.21 6
1) Pat Robertson FR 2) Forest Stewart FR
3) Logan Winningham FR 4) Daniel Hart SO
4 Utica 8:05.73 5
1) Nick Ashton SO 2) Joseph Topa SO
3) Erik Gleba SO 4) Mitchell Marlow FR
5 McDaniel 8:08.86 4
1) Gavin Gibson SO 2) James Heilman SR
3) Will Greene FR 4) Shaun Thompson FR
-- Rowan DNS
1) Brandon Eldershaw JR 2) John Meyer SR
3) Kevin Veltre JR 4) Nick Nocco JR
Men Distance Medley
=======================================================================
Meet: * 9:54.39 3/5/2011 Bowdoin, Bowdoin
C Horowitz, M Gamache, C Fong, M Hillard
Facility: # 10:02.74 2/22/2013 RIT
Kurvach, Lee, Irr, Giannino
School Finals Points
=======================================================================
1 Carnegie Mellon 9:59.79# 10
1) Curtis Watro SR 2) Cameron Wilkerson FR
3) Isaac Mills SO 4) Owen Norley SR
2 Stevens Institute 10:04.54 8
1) Greg Arabagian SO 2) Nick Dimaria FR
3) Tom Selvaggi SO 4) Nick Zickgraf SR
3 Rowan 10:07.27 6
1) Kevin Veltre JR 2) Jamil Jackson JR
3) Brandon Eldershaw JR 4) John Meyer SR
4 Johns Hopkins 10:10.73 5
1) Scott Pourshalchi SO 2) Jesse Poore SR
3) Brett Wolfinger FR 4) Tom Pavarini SR
5 Utica 10:13.49 4
1) Erik Winberg SR 2) Kevin Gangemi SO
3) Tyler Wright SO 4) Mitchell Marlow FR
6 Misericordia 10:25.84 3
1) Sean Luzzi JR 2) Tyler Lamberson SR
3) Jonathan Buck SO 4) Alexander Fitch SO
7 Cortland 10:32.43 2
1) Andrew Espey SO 2) Andrew Yarde JR
3) James Forte FR 4) Mehamed Abdurahim SO
8 Rochester 10:33.08 1
1) Benjamin Martell SO 2) Christopher Dalke SO
3) Leo Orsini FR 4) Eric Franklin JR
9 Union (N.Y.) 10:38.77
1) Arden Kellner SO 2) Adam Forti SR
3) Colin Keally FR 4) Will Fisher SO
10 Ithaca 10:44.26
1) Forest Stewart FR 2) Aaron Smith SO
3) Pat Robertson FR 4) John Blake SO
11 Stevenson 10:48.49
1) Ryan Siegel FR 2) JT Klopcic SO
3) Iddriss Iddriss FR 4) Sam Mercoli SO
12 St. Lawrence 10:49.17
1) Dadley Ogetii FR 2) Ronald Kipkoech SO
3) Evan Garvey SR 4) Nicholas Vielhauer FR
-- St. Vincent (Pa.) DNS
1) Laurence Jaross JR 2) Floyd Nichols SO
3) Ryan Detsch SR 4) Brandan Moretton SR
Men High Jump
=================================================================================
Meet: * 2.16m 2001 Raheim Greenridge, Wheaton (Mass.)
Facility: # 2.10m 2/27/2016 Andrew Brandt, Ithaca
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Jeffrey Jon Tucker JR Rowan 2.08m 6-09.75 10 Jump-Off
1.83 1.88 1.93 1.98 2.03 2.08 2.08
PPP PPP O O O XXX O
2 Harrison Escoffery JR Rowan 2.03m 6-08.00 8 Jump-Off
1.83 1.88 1.93 1.98 2.03 2.08 2.08
PPP PPP O O O XXX X
3 William Lee SO NYU 1.98m 6-06.00 6
1.83 1.88 1.93 1.98 2.03
O O O O XXX
4 Olutobi Olugbenga SO Misericordia 1.93m 6-04.00 5
1.83 1.88 1.93 1.98
O O O XXX
5 Nick Vachon JR Cortland 1.93m 6-04.00 4
1.83 1.88 1.93 1.98
PPP O XO XXX
6 Johan Jimenez JR Medgar Evers 1.93m 6-04.00 2.50
1.83 1.88 1.93 1.98
O XO XO XXX
6 Collin Schultz JR Frostburg St 1.93m 6-04.00 2.50
1.83 1.88 1.93 1.98
XO O XO XXX
8 Alex White FR PSU-Harrisburg 1.88m 6-02.00 1
1.83 1.88 1.93
O XO XXX
9 Kevin Huber SR Brockport 1.88m 6-02.00
1.83 1.88 1.93
XO XO XXX
10 Tevin Bailey SO Stevenson 1.88m 6-02.00
1.83 1.88 1.93
XO XO XXX
11 Baboucar Sallah-Mohammed FR Bethany (W.V) 1.88m 6-02.00
1.83 1.88 1.93
XXO XXO XXX
12 Adonis Davis FR Brockport 1.83m 6-00.00
1.83 1.88
O XXX
-- Eric Denny SR Plattsburgh NH
1.83
XPP
Men Pole Vault
=================================================================================
Meet: * 5.25m 3/5/2016 Andrew Bartnett, Johns Hopkins
Facility: # 5.10m 2/4/2017 Zachary Ferrara, Unattached
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Luke Patten SR PSU-Behrend 4.97m 16-03.50 10
4.12 4.27 4.42 4.57 4.72 4.82 4.92 4.97 5.06
PPP PPP O O O XO PPP XO XXX
2 Kyle Cohen JR Brockport 4.92m 16-01.75 8
4.12 4.27 4.42 4.57 4.72 4.82 4.92 4.97
PPP PPP PPP XXO O O XXO XXX
3 Calvin Hartman SR Ramapo 4.57m 15-00.00 6
4.12 4.27 4.42 4.57 4.72
PPP O O O XXX
4 Matthew Greenlaw SO Cortland 4.57m 15-00.00 4.50
4.12 4.27 4.42 4.57 4.72
PPP O O XO XXX
4 Charles Kollmer JR Cortland 4.57m 15-00.00 4.50
4.12 4.27 4.42 4.57 4.72
PPP PPP PPP XO XXX
6 Scott Goodwin SO Moravian 4.57m 15-00.00 3
4.12 4.27 4.42 4.57 4.72
O O XXO XXO XXX
7 David Dorsey JR Ithaca 4.42m 14-06.00 2
4.12 4.27 4.42 4.57
PPP O O XXX
8 Josh Steinman SR Brockport 4.42m 14-06.00 1
4.12 4.27 4.42 4.57
XO XXO O XXX
9 Ivan Mieses FR Cortland 4.42m 14-06.00
4.12 4.27 4.42 4.57
PPP XXO XO XXX
10 Joey Nally FR Ithaca 4.42m 14-06.00
4.12 4.27 4.42 4.57
XO O XXO XXX
11 Qudratullah Qadiri FR Stockton 4.27m 14-00.00
4.12 4.27 4.42
O O XXX
12 Luke Aaron SR PSU-Behrend 4.27m 14-00.00
4.12 4.27 4.42
PPP XXO XXX
13 Malik Dixon JR Widener 4.12m 13-06.25
4.12 4.27
O XXX
14 Zach Curran SO Alfred State 4.12m 13-06.25
4.12 4.27
XXO XXX
14 Elijah Dangrow FR PSU-Behrend 4.12m 13-06.25
4.12 4.27
XXO XXX
-- Christopher Fisk FR Utica NH
4.12
XXX
-- Sherman King JR NYU NH
4.12 4.27 4.42
PPP PPP XXX
-- Whitman Oehler-Marx SR Brockport NH
4.12 4.27 4.42 4.57
PPP PPP PPP XXX
-- Nick Hespe 12 NYU DNS
4.12
DNS
Men Long Jump
=================================================================================
Meet: * 7.56m 2001 Rob Tyson, Wheaton (Mass.)
Facility: # 7.23m 2/20/2015 Andre Green, Cortland
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Jeffrey Jon Tucker JR Rowan 7.26m# 23-10.00 10
6.40m 7.06m 6.96m 7.05m 7.07m 7.26m
2 Jared Lewis JR Stockton 7.23m# 23-08.75 8
7.23m FOUL 7.20m 7.08m 7.18m
3 Josh Colley SR Widener 6.90m 22-07.75 6
6.87m 6.90m 6.59m 6.86m 6.77m 6.87m
4 Baboucar Sallah-Mohammed FR Bethany (W.V) 6.84m 22-05.25 5
FOUL 6.84m 6.52m FOUL 6.67m 6.57m
5 Kyle Hagerty SR Moravian 6.82m 22-04.50 4
FOUL FOUL 6.82m 6.61m FOUL 6.74m
6 Matthew Su FR Johns Hopkins 6.81m 22-04.25 3
5.95m 6.81m 6.68m 6.70m
7 Shamar Nelson SO Frostburg St 6.74m 22-01.50 2
6.74m 6.47m FOUL 6.67m FOUL 6.48m
8 Jared Hannon SO Keene State 6.69m 21-11.50 1
6.69m 6.64m 6.69m 6.64m 6.55m 6.64m
9 Dexter Anderson SR Rowan 6.69m 21-11.50
6.42m 6.69m 6.60m 6.20m 6.63m 6.58m
10 Zaire Weaver SO Rowan 6.67m 21-10.75
6.54m 6.62m 6.67m
11 Ka'Sean Watlington FR Utica 6.65m 21-10.00
6.65m 6.52m FOUL
12 Justyce Pollitt SR Rowan 6.57m 21-06.75
FOUL 6.57m FOUL
13 Dawan Jones JR Cortland 6.55m 21-06.00
6.01m 6.28m 6.55m
14 Marquise Riddick SR Brockport 6.50m 21-04.00
FOUL FOUL 6.50m
15 Kevon Adams FR Frostburg St 6.41m 21-00.50
6.41m 6.11m 6.24m
16 Kahron Walker SR Moravian 6.41m 21-00.50
FOUL 6.22m 6.41m
-- Claude Bonnet JR Union (N.Y.) DNS
-- Eric Denny SR Plattsburgh DNS
-- Mark VanMarter JR St. John Fisher DNS
Men Triple Jump
=================================================================================
Meet: * 15.09m 3/8/2014 Kris Joint, Moravian
Facility: # 15.45m 2/4/2017 Keimon Barrow, Delhi
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Jared Lewis JR Stockton 14.90m 48-10.75 10
14.70m FOUL 14.90m FOUL 14.58m PASS
2 Clarence Skipper FR Utica 14.46m 47-05.25 8
FOUL FOUL 14.46m PASS PASS PASS
3 Harrison Escoffery JR Rowan 14.38m 47-02.25 6
FOUL 14.37m FOUL FOUL 14.10m 14.38m
4 Hassan Haywood SO Rutgers-Newark 14.25m 46-09.00 5
FOUL FOUL 14.10m 14.25m FOUL 12.34m
5 Christopher White SO Cortland 14.14m 46-04.75 4
13.26m 14.01m 14.14m 13.77m 13.69m 13.41m
6 Josh Colley SR Widener 14.03m 46-00.50 3
12.80m 14.03m 13.60m 13.70m 12.22m 12.27m
7 Zaire Weaver SO Rowan 14.02m 46-00.00 2
13.66m 13.77m FOUL 14.02m FOUL FOUL
8 Olutobi Olugbenga SO Misericordia 13.88m 45-06.50 1
13.44m 13.60m 13.74m 13.27m 13.88m 13.87m
9 Ka'Sean Watlington FR Utica 13.73m 45-00.50
13.73m 13.50m 13.47m 13.59m 13.73m 13.71m
10 Alex Arika SO Ithaca 13.60m 44-07.50
FOUL 13.60m FOUL
11 Churchill Perry FR Brandeis 13.53m 44-04.75
13.47m 13.28m 13.53m
12 Adonis Davis FR Brockport 13.49m 44-03.25
13.49m FOUL FOUL
13 Joe McCoy FR Gwynedd-Mercy 13.44m 44-01.25
13.06m 13.44m 13.36m
14 Steven Sneed SO Stevenson 13.41m 44-00.00
FOUL FOUL 13.41m
15 Taj Shaw FR Brockport 13.38m 43-10.75
11.87m 12.48m 13.38m
16 Bradley Brown SO CCNY 13.31m 43-08.00
FOUL FOUL 13.31m
17 Christian Healey SO Frostburg St 13.26m 43-06.00
13.10m FOUL 13.26m
18 Justin Brister FR Utica 13.13m 43-01.00
13.08m FOUL 13.13m
-- Mark VanMarter JR St. John Fisher DNS
PASS PASS PASS
Men Shot Put
=================================================================================
Meet: * 17.94m 3/3/2012 David Pless, Bates
Facility: # 16.68m 1/21/2017 Jon Rogers, Brockport
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Jon Rogers SR Brockport 17.39m# 57-00.75 10
16.66m 17.39m 17.14m 16.01m 16.68m FOUL
2 Mitch Obenrader SR PSU-Behrend 17.13m# 56-02.50 8
16.05m 17.13m 16.47m FOUL FOUL 16.88m
3 Samuel Kaczmarek SR Utica 15.96m 52-04.50 6
15.50m 15.73m FOUL 15.96m 15.62m FOUL
4 Glenn Kohles SR Rowan 15.93m 52-03.25 5
FOUL 15.09m 15.60m 15.46m 15.47m 15.93m
5 Mitchel Couch SR Cortland 15.62m 51-03.00 4
14.80m 14.42m 14.54m 15.62m 15.30m FOUL
6 Edward Dennerlein SO Rutgers-Newark 15.20m 49-10.50 3
FOUL FOUL 15.20m FOUL FOUL 14.53m
7 Karl Nyholm JR Colby-Sawyer 15.17m 49-09.25 2
14.76m FOUL 15.17m FOUL FOUL FOUL
8 Jarrod Webb SO Washington & Jef 15.06m 49-05.00 1
14.14m FOUL 14.63m 14.85m 15.06m 14.86m
9 Neil Forrester SR Stevens Inst 15.05m 49-04.50
13.88m 14.99m 14.73m 14.55m 15.05m 14.95m
10 Gunner Rapone SO Brockport 14.57m 47-09.75
14.57m FOUL 14.45m
11 Paul Ogunleye FR Rutgers-Newark 14.46m 47-05.25
14.46m 14.21m 14.20m
12 Dan Herbster SR Widener 14.31m 46-11.50
14.31m 14.21m FOUL
13 Christian Johnson FR Brockport 14.29m 46-10.75
14.29m FOUL FOUL
14 Michael Begen SR Ramapo 14.18m 46-06.25
FOUL FOUL 14.18m
15 Greg Cahill SR Moravian 13.83m 45-04.50
12.89m 13.83m FOUL
16 Rick Rizzo JR Brockport 13.58m 44-06.75
12.80m 13.45m 13.58m
17 Benjamin Mountain SR Union (N.Y.) 13.00m 42-08.00
FOUL 13.00m 12.76m
Men Weight Throw 35 lb.
=================================================================================
Meet: * 20.17m 3/7/2015 Sean Enos, Bates
Facility: # 19.97m 2/6/2016 Luis Rivera, Nazareth
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Mitchel Couch SR Cortland 18.38m 60-03.75 10
16.60m 17.62m 17.66m FOUL FOUL 18.38m
2 Jeffery Nunez SR Alfred 16.32m 53-06.50 8
15.01m FOUL FOUL 15.02m FOUL 16.32m
3 Jon Rogers SR Brockport 16.27m 53-04.50 6
15.65m 15.46m 15.18m FOUL 16.13m 16.27m
4 Dan Herbster SR Widener 16.11m 52-10.25 5
FOUL 15.91m FOUL 16.04m FOUL 16.11m
5 Larry Cass III SR Ithaca 15.87m 52-01.00 4
15.33m 15.45m 14.26m 15.66m FOUL 15.87m
6 Evan Crouch JR Widener 15.55m 51-00.25 3
15.55m 15.53m 15.20m FOUL 15.50m 15.40m
7 Jermaine McQueen JR Lebanon Valley 15.53m 50-11.50 2
15.53m FOUL 15.30m FOUL FOUL FOUL
8 Samuel Kaczmarek SR Utica 15.02m 49-03.50 1
FOUL FOUL 14.84m 14.60m 15.02m 14.65m
9 Greg Cahill SR Moravian 14.75m 48-04.75
14.75m 14.51m FOUL 14.07m FOUL FOUL
10 Tyler Hancock JR Nazareth 14.60m 47-11.00
14.60m 13.44m 13.72m
11 Adam Sorrentino JR Rochester 14.48m 47-06.25
FOUL 14.48m 14.48m
12 Michael Begen SR Ramapo 14.23m 46-08.25
13.37m 14.23m FOUL
-- Jabari Mani JR Widener DNS
Heptathlon: #1 Men 60 Meter Dash Heptathlon
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Derrick Young SO PSU-Harrisburg 7.12 2 840
2 Eric Denny SR Plattsburgh 7.34 2 765
3 Beau Birch SR Stockton 7.42 2 739
4 Matt Grillo FR Rowan 7.43 2 736
5 Ben Lebit SO Brockport 7.50 2 713 7.491
6 Jack Allan FR Brandeis 7.50 1 713 7.495
7 Brandon McMinn SR Lebanon Valley 7.51 2 710
8 Zachary Haskin SO Cobleskill 7.52 2 706
9 Nevin Stambaugh FR McDaniel 7.54 2 700
10 Matthew Carl JR Colby-Sawyer 7.57 1 690
11 Seth Abbott JR Ithaca 7.58 1 687
12 Jeremiah Clinchoc SR Alvernia 7.61 1 678 7.601
13 Connor Florczyk FR Ithaca 7.61 1 678 7.603
14 Sean Weiss SR Widener 7.67 1 659
15 Anthony Ciccarelli FR Plattsburgh 7.69 1 653
Heptathlon: #7 Men 1000 Meter Run Heptathlon
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Seth Abbott JR Ithaca 2:46.81 799
2 Zachary Haskin SO Cobleskill 2:50.50 760
3 Eric Denny SR Plattsburgh 2:51.93 745
4 Ben Lebit SO Brockport 2:52.23 742
5 Matt Grillo FR Rowan 2:53.24 732
6 Sean Weiss SR Widener 2:53.97 725
7 Jeremiah Clinchoc SR Alvernia 2:55.59 708
8 Derrick Young SO PSU-Harrisburg 2:56.67 697
9 Matthew Carl JR Colby-Sawyer 2:58.87 675
10 Jack Allan FR Brandeis 2:59.56 669
11 Nevin Stambaugh FR McDaniel 3:05.35 613
12 Anthony Ciccarelli FR Plattsburgh 3:10.71 563
13 Connor Florczyk FR Ithaca 3:10.91 561
14 Brandon McMinn SR Lebanon Valley 3:14.13 532
15 Beau Birch SR Stockton 3:15.26 522
Heptathlon: #5 Men 60 Meter Hurdles Heptathlon
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Matt Grillo FR Rowan 8.55 4 848
2 Jack Allan FR Brandeis 8.77 4 797
3 Derrick Young SO PSU-Harrisburg 8.85 4 779
4 Zachary Haskin SO Cobleskill 8.86 3 777
5 Eric Denny SR Plattsburgh 8.91 4 766
6 Seth Abbott JR Ithaca 9.01 3 744
7 Nevin Stambaugh FR McDaniel 9.27 3 687
8 Ben Lebit SO Brockport 9.35 3 671
9 Jeremiah Clinchoc SR Alvernia 9.39 2 662 9.385
10 Sean Weiss SR Widener 9.39 1 662 9.390
11 Beau Birch SR Stockton 9.45 2 650
12 Matthew Carl JR Colby-Sawyer 9.57 2 625
13 Anthony Ciccarelli FR Plattsburgh 9.60 2 619
14 Brandon McMinn SR Lebanon Valley 9.90 1 560
15 Connor Florczyk FR Ithaca 9.92 1 556
Heptathlon: #4 Men High Jump Heptathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Matt Grillo FR Rowan 1.90m 6-02.75 714
1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84 1.87 1.90 1.93
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O O O XO XXO XO XXX
1 Zachary Haskin SO Cobleskill 1.90m 6-02.75 714
1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84 1.87 1.90 1.93
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O XO O XO XXX
3 Derrick Young SO PSU-Harrisburg 1.84m 6-00.50 661
1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84 1.87
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O O O O XO XXO XXX
3 Eric Denny SR Plattsburgh 1.84m 6-00.50 661
1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84 1.87
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O PPP O O O XXX
5 Beau Birch SR Stockton 1.81m 5-11.25 636
1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O PPP XO O XXX
5 Ben Lebit SO Brockport 1.81m 5-11.25 636
1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84
PPP PPP PPP PPP PPP O PPP XO O O XO O XXX
7 Seth Abbott JR Ithaca 1.78m 5-10.00 610
1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O XO O XXO XXX
8 Jack Allan FR Brandeis 1.75m 5-08.75 585
1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O O O XXX
9 Connor Florczyk FR Ithaca 1.72m 5-07.75 560
1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75
PPP PPP PPP PPP O O O O XO XXX
9 Brandon McMinn SR Lebanon Valley 1.72m 5-07.75 560
1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75
PPP PPP PPP PPP O PPP XXO XXO XO XXX
11 Jeremiah Clinchoc SR Alvernia 1.69m 5-06.50 536
1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72
PPP O PPP O O O XO XO XXX
11 Matthew Carl JR Colby-Sawyer 1.69m 5-06.50 536
1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72
PPP PPP O PPP PPP O XXO XXO XXX
13 Sean Weiss SR Widener 1.66m 5-05.25 512
1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69
PPP PPP PPP PPP O XXO XXO XXX
14 Anthony Ciccarelli FR Plattsburgh 1.60m 5-03.00 464
1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63
PPP PPP O XXO XXO XXX
15 Nevin Stambaugh FR McDaniel 1.48m 4-10.25 374
1.48 1.51
XXO XXX
Heptathlon: #6 Men Pole Vault Heptathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Zachary Haskin SO Cobleskill 4.35m 14-03.25 716
2.75 2.85 2.95 3.05 3.15 3.25 3.35 3.45 3.55 3.65 3.75 3.85 3.95 4.05 4.15 4.25 4.35 4.45
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O XO O O XXO O XXX
1 Seth Abbott JR Ithaca 4.35m 14-03.25 716
2.75 2.85 2.95 3.05 3.15 3.25 3.35 3.45 3.55 3.65 3.75 3.85 3.95 4.05 4.15 4.25 4.35 4.45
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O O XO O XXO O XXX
3 Beau Birch SR Stockton 4.05m 13-03.50 631
2.65 2.75 2.85 2.95 3.05 3.15 3.25 3.35 3.45 3.55 3.65 3.75 3.85 3.95 4.05 4.15
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O PPP O XXX
4 Matt Grillo FR Rowan 3.85m 12-07.50 576
2.65 2.75 2.85 2.95 3.05 3.15 3.25 3.35 3.45 3.55 3.65 3.75 3.85 3.95
PPP PPP PPP PPP O PPP O O O XXO XO O XXO XXX
4 Connor Florczyk FR Ithaca 3.85m 12-07.50 576
2.65 2.75 2.85 2.95 3.05 3.15 3.25 3.35 3.45 3.55 3.65 3.75 3.85 3.95
PPP PPP PPP PPP XO O O O O XXO XXO XO XXO XXX
6 Eric Denny SR Plattsburgh 3.65m 11-11.75 522
2.65 2.75 2.85 2.95 3.05 3.15 3.25 3.35 3.45 3.55 3.65 3.75
PPP PPP PPP PPP O PPP O O O O O XXX
7 Matthew Carl JR Colby-Sawyer 3.55m 11-07.75 496
2.65 2.75 2.85 2.95 3.05 3.15 3.25 3.35 3.45 3.55 3.65
PPP PPP PPP PPP XO O O O O XXO XXX
7 Ben Lebit SO Brockport 3.55m 11-07.75 496
2.65 2.75 2.85 2.95 3.05 3.15 3.25 3.35 3.45 3.55 3.65
PPP PPP PPP PPP XO O O O O XO XXX
7 Nevin Stambaugh FR McDaniel 3.55m 11-07.75 496
2.65 2.75 2.85 2.95 3.05 3.15 3.25 3.35 3.45 3.55 3.65
PPP PPP PPP PPP PPP O O O XO O XXX
10 Derrick Young SO PSU-Harrisburg 3.45m 11-03.75 469
2.65 2.75 2.85 2.95 3.05 3.15 3.25 3.35 3.45 3.55
PPP O O PPP XO O O O XO XXX
10 Jeremiah Clinchoc SR Alvernia 3.45m 11-03.75 469
2.65 2.75 2.85 2.95 3.05 3.15 3.25 3.35 3.45 3.55
PPP PPP PPP PPP PPP O O O XO XXX
12 Brandon McMinn SR Lebanon Valley 3.35m 10-11.75 444
2.65 2.75 2.85 2.95 3.05 3.15 3.25 3.35 3.45
PPP O PPP O PPP XXO XO XO XXX
13 Anthony Ciccarelli FR Plattsburgh 2.95m 9-08.00 345
2.65 2.75 2.85 2.95 3.05
O XO O XO XXX
13 Sean Weiss SR Widener 2.95m 9-08.00 345
2.65 2.75 2.85 2.95 3.05
PPP XO XXO XXO XXX
13 Jack Allan FR Brandeis 2.95m 9-08.00 345
2.65 2.75 2.85 2.95 3.05
PPP PPP O O XXX
Heptathlon: #2 Men Long Jump Heptathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Derrick Young SO PSU-Harrisburg 6.69m 21-11.50 741
6.61m 6.41m 6.69m
2 Jack Allan FR Brandeis 6.49m 21-03.50 695
6.16m 6.38m 6.49m
3 Eric Denny SR Plattsburgh 6.48m 21-03.25 693
6.37m 6.48m 6.17m
4 Seth Abbott JR Ithaca 6.19m 20-03.75 628
FOUL 6.19m FOUL
5 Connor Florczyk FR Ithaca 6.11m 20-00.50 610
6.11m 5.80m 5.78m
6 Zachary Haskin SO Cobleskill 6.09m 19-11.75 606
5.62m 5.96m 6.09m
7 Nevin Stambaugh FR McDaniel 5.96m 19-06.75 578
5.96m 5.87m FOUL
8 Matt Grillo FR Rowan 5.94m 19-06.00 574
5.92m 5.56m 5.94m
9 Jeremiah Clinchoc SR Alvernia 5.69m 18-08.00 521
5.65m 5.44m 5.69m
10 Sean Weiss SR Widener 5.54m 18-02.25 490
5.51m 5.46m 5.54m
11 Brandon McMinn SR Lebanon Valley 5.45m 17-10.75 471
5.45m 5.27m 5.21m
12 Anthony Ciccarelli FR Plattsburgh 5.43m 17-09.75 467
5.26m 5.43m 5.39m
13 Matthew Carl JR Colby-Sawyer 5.40m 17-08.75 461
5.21m 5.36m 5.40m
14 Ben Lebit SO Brockport 5.32m 17-05.50 445
5.32m FOUL FOUL
-- Beau Birch SR Stockton FOUL
FOUL FOUL FOUL
Heptathlon: #3 Men Shot Put Heptathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Beau Birch SR Stockton 11.16m 36-07.50 556
FOUL 10.81m 11.16m
2 Ben Lebit SO Brockport 10.99m 36-00.75 545
10.23m 10.99m 10.62m
3 Seth Abbott JR Ithaca 10.84m 35-06.75 536
10.01m 10.68m 10.84m
4 Zachary Haskin SO Cobleskill 10.72m 35-02.00 529
10.69m 10.72m 10.49m
5 Jack Allan FR Brandeis 10.66m 34-11.75 525
10.66m 9.90m 9.51m
6 Brandon McMinn SR Lebanon Valley 10.46m 34-04.00 513
9.92m 10.33m 10.46m
7 Sean Weiss SR Widener 10.31m 33-10.00 504
10.00m 10.31m FOUL
8 Matt Grillo FR Rowan 10.27m 33-08.50 502
9.69m 10.27m FOUL
9 Jeremiah Clinchoc SR Alvernia 9.95m 32-07.75 483
9.71m 9.95m FOUL
10 Matthew Carl JR Colby-Sawyer 9.67m 31-08.75 466
8.98m 9.02m 9.67m
11 Anthony Ciccarelli FR Plattsburgh 9.59m 31-05.75 461
9.59m 9.36m 9.25m
12 Eric Denny SR Plattsburgh 9.48m 31-01.25 454
9.48m 9.06m 9.30m
13 Derrick Young SO PSU-Harrisburg 9.46m 31-00.50 453
9.25m 9.46m FOUL
14 Connor Florczyk FR Ithaca 9.16m 30-00.75 435
9.10m 9.10m 9.16m
15 Nevin Stambaugh FR McDaniel 8.91m 29-02.75 420
FOUL 8.91m 8.03m
Men Heptathlon
=======================================================================
Meet: * 5057 3/7/2015 Samuel Taft, Brockport St.
Facility: # 5550 2/5/2012 Nick Huber, Cornell
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Zachary Haskin SO Cobleskill 4808 10
2 Seth Abbott JR Ithaca 4720 8
3 Matt Grillo FR Rowan 4682 6
4 Derrick Young SO PSU-Harrisburg 4640 5
5 Eric Denny SR Plattsburgh 4606 4
6 Jack Allan FR Brandeis 4329 3
7 Ben Lebit SO Brockport 4248 2
8 Jeremiah Clinchoc SR Alvernia 4057 1
9 Connor Florczyk FR Ithaca 3976
10 Matthew Carl JR Colby-Sawyer 3949
11 Sean Weiss SR Widener 3897
12 Nevin Stambaugh FR McDaniel 3868
13 Brandon McMinn SR Lebanon Valley 3790
14 Beau Birch SR Stockton 3734
15 Anthony Ciccarelli FR Plattsburgh 3572
Men Heptathlon
Points 60 LJ SP HJ Day1 60H PV 1000
------------------------------------------------------------------------------------------
1 Zachary Haskin 7.52 6.09m 10.72m 1.90m 8.86 4.35m 2:50.50
Cobleskill 19-11.75 35-02 6-02.75 14-03.25
SO Team Points: 10 4808 (706) (606) (529) (714) 2555 (777) (716) (760)
----------------------------------------------------------------------
2 Seth Abbott 7.58 6.19m 10.84m 1.78m 9.01 4.35m 2:46.81
Ithaca 20-03.75 35-06.75 5-10 14-03.25
JR Team Points: 8 4720 (687) (628) (536) (610) 2461 (744) (716) (799)
----------------------------------------------------------------------
3 Matt Grillo 7.43 5.94m 10.27m 1.90m 8.55 3.85m 2:53.24
Rowan 19-06 33-08.5 6-02.75 12-07.5
FR Team Points: 6 4682 (736) (574) (502) (714) 2526 (848) (576) (732)
----------------------------------------------------------------------
4 Derrick Young 7.12 6.69m 9.46m 1.84m 8.85 3.45m 2:56.67
PSU-Harrisburg 21-11.5 31-00.5 6-00.5 11-03.75
SO Team Points: 5 4640 (840) (741) (453) (661) 2695 (779) (469) (697)
----------------------------------------------------------------------
5 Eric Denny 7.34 6.48m 9.48m 1.84m 8.91 3.65m 2:51.93
Plattsburgh 21-03.25 31-01.25 6-00.5 11-11.75
SR Team Points: 4 4606 (765) (693) (454) (661) 2573 (766) (522) (745)
----------------------------------------------------------------------
6 Jack Allan 7.50 6.49m 10.66m 1.75m 8.77 2.95m 2:59.56
Brandeis 21-03.5 34-11.75 5-08.75 9-08
FR Team Points: 3 4329 (713) (695) (525) (585) 2518 (797) (345) (669)
----------------------------------------------------------------------
7 Ben Lebit 7.50 5.32m 10.99m 1.81m 9.35 3.55m 2:52.23
Brockport 17-05.5 36-00.75 5-11.25 11-07.75
SO Team Points: 2 4248 (713) (445) (545) (636) 2339 (671) (496) (742)
----------------------------------------------------------------------
8 Jeremiah Clinchoc 7.61 5.69m 9.95m 1.69m 9.39 3.45m 2:55.59
Alvernia 18-08 32-07.75 5-06.5 11-03.75
SR Team Points: 1 4057 (678) (521) (483) (536) 2218 (662) (469) (708)
----------------------------------------------------------------------
9 Connor Florczyk 7.61 6.11m 9.16m 1.72m 9.92 3.85m 3:10.91
Ithaca 20-00.5 30-00.75 5-07.75 12-07.5
FR 3976 (678) (610) (435) (560) 2283 (556) (576) (561)
----------------------------------------------------------------------
10 Matthew Carl 7.57 5.40m 9.67m 1.69m 9.57 3.55m 2:58.87
Colby-Sawyer 17-08.75 31-08.75 5-06.5 11-07.75
JR 3949 (690) (461) (466) (536) 2153 (625) (496) (675)
----------------------------------------------------------------------
11 Sean Weiss 7.67 5.54m 10.31m 1.66m 9.39 2.95m 2:53.97
Widener 18-02.25 33-10 5-05.25 9-08
SR 3897 (659) (490) (504) (512) 2165 (662) (345) (725)
----------------------------------------------------------------------
12 Nevin Stambaugh 7.54 5.96m 8.91m 1.48m 9.27 3.55m 3:05.35
McDaniel 19-06.75 29-02.75 4-10.25 11-07.75
FR 3868 (700) (578) (420) (374) 2072 (687) (496) (613)
----------------------------------------------------------------------
13 Brandon McMinn 7.51 5.45m 10.46m 1.72m 9.90 3.35m 3:14.13
Lebanon Valley 17-10.75 34-04 5-07.75 10-11.75
SR 3790 (710) (471) (513) (560) 2254 (560) (444) (532)
----------------------------------------------------------------------
14 Beau Birch 7.42 FOUL 11.16m 1.81m 9.45 4.05m 3:15.26
Stockton 36-07.5 5-11.25 13-03.5
SR 3734 (739) (0) (556) (636) 1931 (650) (631) (522)
----------------------------------------------------------------------
15 Anthony Ciccarelli 7.69 5.43m 9.59m 1.60m 9.60 2.95m 3:10.71
Plattsburgh 17-09.75 31-05.75 5-03 9-08
FR 3572 (653) (467) (461) (464) 2045 (619) (345) (563)
----------------------------------------------------------------------
Women - Team Rankings - 21 Events Scored
===============================================================================
1) Ithaca 141 2) Rowan 90
3) Stockton 60 4) Misericordia 59
5) Brockport 49 6) Rochester 40
7) PSU-Behrend 30 7) Gwynedd-Mercy 30
9) Plattsburgh 28 10) Ramapo 25
11) Lebanon Valley 23 11) Stevenson 23
13) St. Lawrence 21 14) Buffalo State 20
15) Stevens Institute 18 16) Frostburg State 16
16) Cortland 16 16) DeSales 16
19) NYU 14 19) Hamilton 14
21) Moravian 12 22) Keene State 11
23) PSU-Harrisburg 10 24) Alvernia 9
25) Union (N.Y.) 7 26) Washington and Jefferson 6
26) Utica 6 28) St. John Fisher 5
28) Hunter 5 30) York (N.Y.) 4
31) Muhlenberg 3 31) Colby-Sawyer 3
33) Nazareth 2 33) Manhattanville 2
35) Widener 1
Men - Team Rankings - 21 Events Scored
===============================================================================
1) Rowan 115 2) Utica 53
3) Ithaca 47 4) Cortland 40
5) Brockport 37 6) Lebanon Valley 36
7) PSU-Behrend 35 7) Stevens Institute 35
9) Rochester 32 10) Misericordia 27
11) St. John Fisher 23 11) St. Lawrence 23
11) Moravian 23 14) NYU 20
14) Hamilton 20 14) Stockton 20
17) Widener 19 18) Buffalo State 15
18) St. Vincent (Pa.) 15 18) Colby-Sawyer 15
21) Johns Hopkins 12 21) Plattsburgh 12
21) Ramapo 12 24) Alfred 11
25) Cobleskill 10 25) McDaniel 10
25) Carnegie Mellon 10 28) Stevenson 9
28) York (N.Y.) 9 30) Rutgers-Newark 8
30) Union (N.Y.) 8 30) Farmingdale 8
30) Nazareth 8 34) Bethany (W.V.) 6
34) PSU-Harrisburg 6 36) Frostburg State 4.50
37) Muhlenberg 4 38) Gwynedd-Mercy 3
38) Brandeis 3 40) Medgar Evers 2.50
41) Washington and Jefferson 1 41) Alvernia 1
41) Keene State 1
Like·Comment·Share·E-mail·8060 views
History for ECAC Division III Indoor Championships
Show 9 more
Hashtags#ecac #division-iii #division-3 #indoor #championships #track #field
|